“Headspace” Farkındalık Meditasyon Uygulaması Nefes al nefes ver.

Bu uygulama şuan en popüler kılavuzlu meditasyon programlarından biri Headspace . Bu uygulamanın amacı sizlere stres, kaygı, depresyon ve diğer yaşamsal sıkıntılarınızı bir kenara bırakıp, ne şekilde yöneteceğinize yardımcı olacak harika bir abonelik hizmetidir. Normalde yıllık 69 Dolar yani şuan ki Türk parasıyla 480 TL olan bu uygulama, iş aradığınız zaman veya arayamadığınız zamanlar da, endişe, stres ve depresyonla uğraşırken dikkat meditasyonun “Headspace” yararlı bir araç gibi görülmektedir.

Nefes al nefes ver. Çalışmıyorsanız, bu uygulama ücretsizdir.

Meditasyon, beyni şimdiki zamanda işlev görmesi için eğiterek anksiyete gibi etkisi olan bir çok rahatsızlığı hafifletmeye yardımı dokunmaktadır.

Farkındalık meditasyonu uygulaması, doğu kültürlerinin dinlerinden örnektir. Yine de,  tamamen laik bir araç olarak kullanıldığında bile  birçok sağlık yararına sahip olduğuna dair bilimsel kanıtları vardır .

Temel düzeyde, farkındalık meditasyonu, kişinin dikkatini dağıtan ve iletişim kurmada zorlanmadan daha iyi bir aracı oluşturan, endişeli düşünce ve duyguların farkına varması için nefes alıp verme gibi farkındalığı ve dikkati düzenlemektedir.

Kulağa basit geliyor, bu uygulamada sürekli disiplin ve sürekli uygulamak gerekmektedir . Meditasyon, ne kadar çok yaparsanız, o kadar iyi alırsınız ve terapötik etkileri daha uzun sürer.
Yapılan son araştırmalar insanların meşguliyetleri arttıkça sessizliğe daha fazla ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. Sessizliğin beynin öğrenme ve hafızadan sorumlu bölümlerinde yeni hücre üretimini tetiklediği, son dönemde karşılaştığımız ilginç bulgulardan biridir.

Headspace, topladığı verileri bilimsel araştırmalar için kullanıp, platformunu da bu araştırmalarla geliştirerek ağırlığını korumaktadır.

Kaynakça:
https://www.zdnet.com/article/headspace-mindfulness-meditation-app-is-now-free-to-all-unemployed-persons/