Yapay Zeka

Yapay zekanın gelecekte bizi yöneteceğinden söz ediyorlar. Açıkçası düşündürmüyor değil. Teknolojinin bu denli hızlı gelişmesine bakılırsa fazlada uzak değilmiş gibi geliyor bana. Ancak yapay zeka şu anda bebeklik döneminde gibi gözüküyor. Düşe kalka ayakta kalmayı öğrenecek zamanla 🙂 ve sonunda da boynuz kulağı geçer misali , insanlığı ele geçirecek gibi. Ama bu senaryo yapay zekanın kötü niyetli insanların eline geçmesiyle gerçekleşeceğe benziyor. İnsanlığın yaranına olan yapay zeka çalışmaları tabi ki olmalı. Ama kötü niyetli insanları da hesaba katmak gerekir.

Yapay zeka geliştirmenin devletler tarafından sınırlandırıldığını bir yerlerde okumuştum. Bunun ne kadar doğru olup olmadığını açıkçası bilemedim. İçinde bulunduğumuz dönemi düşünürsek, insanların bilgiye ulaşması teknolojiye ulaşması pekte zor değil. Basit bir örnekle güvenlik kameraları insanların güvenliği için kullanılan cihazlar ve herkes tarafından basitçe ulaşılacak konumda. Bazı modellerin üzerilerinde öyle gelişmiş teknolojiler var ki. Yasak alan sensörü, yüz tanıma, akıllı analiz vs. Şimdi bu teknolojilerin üzerine kötü niyetli kişiler tarafından dizayn edilmiş ekipmanlarla yine bu kişilerin yaptıkları yapay zekayı birleştirirsek ortaya pekte iç açıcı bir senaryo çıkacağa benzemiyor.

Şu gerçek de var ki yapay zekanın öyle kolayca yapılamıyacağı. Bazen yolda yürüken insanların davranışlarını , hal ve hareketlerini , o anki refleksini bir bilgisayara nasıl yaptırırım diye düşünmüyor değilim. Kafamda algoritmalar kuruyorum ve sonuç olarak her defasında milyarlarca olasılığın olacağından başka bir şey gelmiyor aklıma.