Mars’ta Kolonileşme Nedir?

Mars’ta kolonileşme uzun süreden bu yana gündemde. Bir zamanlar özel bilim kurgu öyküleri ve filmleri için geçerli olan Mars kolonizasyonu konusu, roket itme gücü ve tasarımı, astronotik ve astrofizik, robotik ve tıp alanındaki büyük ilerlemeler sayesinde hızla gerçeğe birkaç adım daha yaklaştı. İnsanlığı çok gezegenli bir tür olarak kurmanın aciliyeti, uzun süredir benimsenen hem doğal hem de insan yapımı felaketler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden biri olan dünya çapında bir salgının ortaya çıkmasıyla yeniden doğrulanmıştır.

Mars’ta Kolonileşme Ne Kadar Yakın?

Genetik geliştirme, bilimkurgu romanlarının sayfalarıyla çok daha uzun süre sınırlı kalmayabilir. Örneğin, bilim insanları, uzay boşluğunda hayatta kalabilen küçük, sevimli ve meşhur sert hayvanlar olan tardigradlardan gelen genleri laboratuvardaki insan hücrelerine çoktan yerleştirdiler. New York City’deki Cornell Üniversitesi tıp fakültesinde genetikçi olan Christopher Mason, tasarlanmış hücrelerin radyasyona karşı normallerine göre daha fazla direnç gösterdiğini söyledi.

NASA ve diğer uzay ajansları, astronotlarını fiziksel olarak, uzay aracı koruması yoluyla ve farmakolojik olarak çeşitli ilaçlarla korumak için önlemler alıyor. Mason, bu nedenle, bu önlemlerin güvenli olduğu kanıtlandığı sürece, onları genetik olarak da korumayı düşünmenin çok büyük bir kavramsal adım olmadığını belirtti.

Su ve yakıt sağlayabilen robotik madencilik, önümüzdeki 30 yıl içinde kızıl gezegende bir koloni geliştirmenin anahtarıdır. Mars’ta kolonileşme aslında bir nevi bununla da yakından ilgili. Otonom madencilik işlemleri hızla ticari olarak daha uygulanabilir hale geldiği sürece, Mars 2050 yılına kadar insanlar tarafından kolonileştirilecek. NASA’nın Perseverance gezgini tarafından Mars’a yapılan muhteşem inişin ardından, UNSW Sydney’den Profesör Serkan Saydam’ın görüşü bu yönde.

Çalışmaların, kızıl gezegende yaşam biçimlerinin var olup olmadığına dair cevaplar vermesi bekleniyor. Maden Enerjisi Kaynakları Mühendisliği Okulu’ndan Profesör Saydam, Mars’ta bir koloni oluşturmanın ana odağının su bulmak ve onu çıkarabilmek ve insanlar karaya çıkmadan önce robotları kullanarak işleyebilmek olduğunu söylüyor.

Prof. Saydam “Her şey suyla ilgili” diyor. Suyu bir yaşam desteği olarak kullanıyorsunuz, ayrıca bir enerji kaynağı olarak kullanmak için hidrojeni ayırabiliyorsunuz.