TÜRKİYE’DE 2020’NİN SON AYINDA MEYDANA GELEN TEKNOLOJİK GELİŞMELER


Hepimiz için zorlayıcı bir yıl olan 2020 yılını geride bırakırken, ülkemizde de yılın son günlerinde bazı önemli teknolojik gelişmeler yaşandı. Aralık ayında Türkiye gündemine düşen ve teknoloji açısından heyecan verici olan gelişmeleri sizler için bir araya getirdik.

Yerli eSIM İle Fiziksel SIM Kartı Devri Son Bulacak, Herkes Rahat Bir Nefes Alacak

Geçtiğimiz günlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde gerçekleşen etkinlikte, yeni eSIM teknolojisi tanıtıldı. Yerli ve milli olduğu vurgulanan bu yeni nesil SIM kartlarla beraber, fiziksel olarak SIM kartı kullanmamıza gerek kalmayacak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcı Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin eSIM üretimi yapacak ilk ülkeler arasında olduğunu belirtti. Ayrıca Sayan, eSIM kullanımı ile günlük hayatımızda da pek çok kolaylık yaşanacağını söyledi. Yeni SIM teknolojisi, tüm sektörleri yakından ilgilendirecek bir konu olarak görülüyor.

OPPO ve Samsung, Türkiye’de Akıllı Telefon Üretimine Başlayacaklarını Açıkladı

Akıllı telefon alanında önemli markalardan olan OPPO ve Samsung’tan gelen haberlere göre, iki marka da Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlamayı planlıyor. Samsung, OPPO’ya kıyasla ülkemizdeki faaliyetlerini daha çok montaj bazında gerçekleştirecek gibi görünüyor. Bunun yanında OPPO, yeni geliştirilecek bazı akıllı telefon modellerini tamamen ülkemizde üretecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülkemizde yapılacak ilk üretimin Şubat ayında başlayacağını açıkladı. Ayrıca Varank, akıllı telefon sektöründe Türkiye’ye yatırım yapacak olan üreticilerin sadece Samsung ve OPPO ile sınırlı olmadığını da belirtti. Varank, konuşmasına şu şekilde devam etti: “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız ilan etti. Türkiye’ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yapacağına dair planlar hazır. 2021 içerisinde yatırımlarını yapıp Türkiye’de akıllı telefon üretmek istiyorlar. Bunun gibi başka firmalarla görüşmelerimiz sürüyor.’’

Varank, firma ismi vermese de 2021 yılı Şubat ayında üretime başlayacak olan firmanın OPPO olduğu düşünülüyor.

Batarya Üretimi İçin Kullanılan Lityum, Artık Ülkemizde de Üretilecek Yerli araba markamız olan TOGG’un da kullanacağı lityum, Aralık ayı itibariyle ülkemizde de üretilmeye başlandı. ETİ Maden Tesisleri’nde bulunan tesisin yıllık üretim kapasitesi ise tam olarak 10 ton.  Tesisin faaliyet göstereceği gelecek yıllarda bu miktarın 600 tona kadar arttırılması hedefleniyor. Bu tesiste üretilecek lityum ise, bor atıklarından elde edilecek. Böylece bor atıkları da yeniden üretime katılarak ekonomiye destek olacak.