Tinkercad Nedir?

Tinkercad, 3D model oluşturmanızı yada arduino üzerinde devreler oluşturmanızı sağlayan online bir sistemdir. Ayrıca bu sistemin çalışabilmesi için öyle güçlü bilgisayarlara sahip olmanıza gerek yok. Herhangi bir ofis bilgisayarın da bile işlemleri rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Oluşturduğunuz 3D modelleri, 3D yazıcıdan baskı alabileceğiniz bir formatta bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Baskı alınabilecek olan format (.STL) formatıdır.

Sistemin Windows, Mac, Linux gibi işletim sistemlerini ayırt etmeden sorunsuz bir şekilde çalışması artı puanlarından biri. Bilgisayara kurulum yapmadan internet erişimi olan heryerde istediğiniz gibi, yaratıcı ve etkileyici şekilde 3D tasarımlar yapabilirsiniz.

Tinkercad’in başka bir özelliği ise arduino’yu ve elektronik devreleri sanal bir şekilde deneyimleye bilmeniz. Çeşitli devre elemanlarını kullanarak bir birinden farklı devreler tasarlayabilir ve tasarladığınız bu devreleri yine sistem üzerinden gerek kod blokları ile gerekse C dilini kullanarak kodlaya bilirsiniz ve test edebilirsiniz. Yaptığınız bu devrelere arduino’yu entegre edebilirsiniz. Böylelikle arduinoyu sanal bir şekilde tasarladığınız devrelere entegre edebilir, kendinizi bu alanda geliştirmenize büyük bir katkıda bulunabilir.

Sonrasında Tinkercad’de oluşturduğunuz devreleri rahatlıkla gerçek hayatta kullanabilirsiniz.